Wolontariat

Wolontariat szkolny to dobrowolne i bezinteresowne zaangażowanie szkolnej społeczności – nauczycieli, uczniów i rodziców – na rzecz potrzebujących. Praca w Szkolnym Klubie Wolontariatu jest dla uczniów zarówno wyzwaniem jak i szansą na sprawdzenie siebie  w nowej sytuacji. Wolontariat daje bowiem uczniom możliwość zdobywania nowych doświadczeń, uczy odpowiedzialności, dotrzymywania słowa, empatii, tolerancji, akceptacji i wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka a także współdziałania w zespole. W ramach podejmowanych działań uczniowie –  wolontariusze angażują się w pomoc koleżankom i kolegom, osobom starszym, samotnym i chorym a także podejmują działania na rzecz organizacji charytatywnych. Podczas realizowanych akcji nabywają umiejętność współdziałania w celowej pracy zespołowej, czują satysfakcję z niesienia bezinteresownej pomocy osobom potrzebującym, zdobywają uznanie ze strony innych, zyskują nowych przyjaciół i znajomych, nabywają umiejętności interpersonalne, zdobywają nową wiedzę i doświadczenie. Wolontariat w znacznym stopniu przyczynia się do wszechstronnego rozwoju, a w szczególności sfery emocjonalnej i społecznej.

2021/2022 „Szkoła pamięta” 

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku uczniowie klas starszych naszej palcówki przystąpili do akcji „Szkoła pamięta”. W jej ramach udali się na pobliski cmentarz, aby wykonać drobne prace porządkowe przy grobach opuszczonych oraz grobie żołnierzy walczących o niepodległość naszego kraju. Przy okazji nauczyciele wychowawcy przybliżyli ideę święta Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego. Dzięki tego typu wyjściom uczniowie poznają historię oraz uczą się zachowania pamięci i szacunku do miejsc związanych z ich okolicą.     

„Zbiórka kasztanów i żołędzi” 

Jak co roku przy okazji okresu jesiennego, w naszej szkole odbywa się zbiórka kasztanów i żołędzi, które następnie przekazywane są dla zaprzyjaźnionego koła łowieckiego. W ramach rewanżu leśnicy przekazują nam pieniądze za które dokonujemy zakupu żywności dla psów i kotów ze schroniska. Tak więc największym wygranym całej akcji są nasze zwierzaki.    

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w zbiórce kasztanów i żołędzi, które zostaną przekazane do koła łowieckiego „Krogulec” w Hipolitowie. Jest to akcja mająca na celu dokarmianie zwierząt w zimie.

2021/2022WOŚP

Jak co roku nasi uczniowie chętnie zgłosili się jako wolontariusze na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Akcja prowadzona przez osoby ze Szkolnego Klubu Wolontariatu miała dwa etapy:  w piątek 28 stycznia pieniądze do puszek zbierane były na terenie naszej placówki. Uczniowie i nauczyciele chętnie wrzucali monety i banknoty, a na ubraniu niemal każdego widniało słynne czerwone serduszko. W niedzielę 30 stycznia, w dniu finału WOŚP, pieniądze zbierane były na terenie Miedniewic. Dziękujemy wszystkim za włączenie się w tę inicjatywę.  

2021/2022 Paczka dla potrzebujących z parafii

Szkolny Klub Wolontariatu przystąpił do akcji prowadzonej przez księży z naszej parafii polegającej na wykonaniu paczek dla potrzebujących osób. Jako Klub przygotowaliśmy paczkę dla osoby samotnej, w której zamieściliśmy artykuły chemiczne oraz produkty żywnościowe z długą datą ważności. Tuż przed świętami paczka trafiła do tej osoby. Mamy nadzieję, że produkty w niej zamieszczone sprawiły radość oraz pomogły w codziennym funkcjonowaniu.

2021/2022 Góra Grosza

W minionym roku szkolnym Szkolny Klub Wolontariatu wziął udział w ogólnopolskiej akcji pt.: „Góra Grosza”. Jej celem jest zbiórka drobnych monet na pomoc dla dzieci wychowujących się poza swoją rodziną. Pośrednim celem jest działanie edukacyjne: ukazanie jak niewielka pomoc od wielu ludzi może wnieść bardzo dużo dobra dla potrzebującej osoby. Szóstka wyznaczonych wolontariuszy zbierała monety na terenie naszej szkoły. Zebrana suma została podliczona i odesłana do fundacji. Do akcji planujemy przystępować cyklicznie.

Skip to content