Odpowiedzialność prawna nieletnich – spotkanie z młodzieżą

Dnia 30 stycznia w naszej szkole odbyło się spotkanie z uczniami klas VI-VIII z przedstawicielami Policji. Policjantka z Komenda Powiatowa Policji W Żyrardowie wraz z dzielnicowym Miasta i Gminy Wiskitki uświadamiali młodzież o współczesnych zagrożeniach a także o konsekwencjach podejmowanych przez siebie czynów.
Podczas spotkań uczniowie zapoznali się z aktualnymi przepisami wprowadzonymi ustawą o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Policjanci przekazali podstawowe informacje dotyczące odpowiedzialności karnej nieletnich oraz przejawów demoralizacji. Uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi pojęciami: nieletni, małoletni, czyn karalny czy też demoralizacja oraz dowiedzieli się, jakie są konsekwencje prawne popełnienia takich czynów i jakimi środkami oddziaływania wychowawczego dysponuje Sąd Rodzinny, Policja i dyrektor szkoły. Przypomniano uczniom o szacunku do drugiego człowieka i tolerancji. Poruszony został temat hejtu w internecie oraz zagrożeń mogących pojawić się w wirtualnej przestrzeni.
Negatywne zachowania skierowane w inne osoby budzą lęk, strach i poczucie wykluczenia. W skrajnych przypadkach taki hejt może prowadzić do depresji, a nawet myśli samobójczych. Dlatego tak ważna jest również reakcja na sprawianie przykrości innym. Młodzi ludzie są mylnie przekonani o anonimowości w sieci, często dopuszczają się hejtu oraz zachowań noszących znamiona nienawiści. Brak reakcji ze strony dorosłych utwierdza sprawców w poczuciu bezkarności.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
+8
 
 
 
Skip to content