Zajęcia z psychologiem – wskazówki dla uczniów klasy VIII przed egzaminem

Dla ósmoklasistów została wykonana na korytarzu szkolnym gazetka, która ma im pomóc w opanowaniu stresu podczas egzaminu, sprawdzianów. Na gazetce zostały przedstawione sposoby jak zmotywować się do nauki w domu. Uczniowie otrzymali również kartki ze sposobami jak relaksować się oraz propozycje różnych linków, które na pewno się im przydadzą:

Porady dla uczniów klasy 8 na pozbycie się stresu przed egzaminem.

Stres – to stan nieodłączny i często obecny w życiu każdego człowieka. Pojawia się w różnych momentach, pod wpływem różnych przyczyn i zazwyczaj objawia się drżeniem rąk, biciem serca, rumieńcami na twarzy, zwiększoną potliwością, podwyższonym ciśnieniem, czy nawet jąkaniem. Na pewno dopadnie Was także przed zbliżającym się egzaminem ósmoklasisty – to normalne. Trudno jest go wyeliminować, ale są sposoby, które pozwalają nad nim zapanować.

Oto niektóre z nich:

Pozytywne nastawienie
Uwierzcie w swoje umiejętności i posiadaną wiedzę. Zajmijcie swoje myśli czymś innym, np. pomyślcie o miłej dla was rzeczy. Możecie wziąć też do ręki jakiś przedmiot i przez pewien czas intensywnie wpatrywać się w niego – badać jego strukturę, kształt, zapach itp. Niektórym pomaga powtarzanie sobie w myślach „Dam radę. Pokonam strach. Odniosę sukces”.

Przygotowanie garderoby i innych niezbędnych rzeczy
Na dzień przed egzaminem przygotujcie sobie strój, legitymację, długopisy i inne potrzebne przedmioty. W dniu egzaminu wyjdźcie wcześniej z domu – lepiej chwilę zaczekać pod salą, niż się spóźnić.

Relaks
W dni przed egzaminem postarajcie się wygospodarować wolny czas na rekreację. Możecie np. wybrać się na spacer, posłuchać muzyki, pojeździć rowerem, itd. Sen Przed egzaminem postarajcie się wyciszyć i dobrze wyspać, około 8 godzin.

Uprawianie sportu
Postarajcie się systematycznie wykonywać ćwiczenia fizyczne. To spowoduje wydzielanie się endorfin. Efektem tego będzie to, że poczujecie się szczęśliwsi, zdrowsi, a zarazem łatwiej przyjdzie wam kontrolowanie stresu. Pomoże w tym np.: spacer po parku, poranny aerobik, czy wyjście z psem.

Słuchanie muzyki
Słuchajcie często swoje ulubione piosenki lub muzykę relaksacyjną. Wytwarza się wtedy hormon szczęścia, poprawiający wasze samopoczucie.

Wizualizowanie
Uporządkujcie sobie w myślach plan tego, co was czeka. Wyobraźcie sobie salę egzaminacyjną, swoje miejsce, itp. Dzięki temu nie odczujecie dużego stresu, bo będzie to sytuacja wam znana, a zazwyczaj tylko nowe, nieznane rzeczy i wydarzenia wywołują nerwówkę.

Ćwiczenia oddechowe
Kontrolowane oddychanie zmniejsza napięcie i rozładowuje negatywne emocje. Poćwiczcie wcześniej oddychanie przeponowe.

Budujące otoczenie
Bardzo ważne jest wsparcie bliskich Ci osób – rodziców, rodzeństwa, dziadków, innych bliskich, a także przyjaciela/ przyjaciół.

Dodatkowo możecie zobaczyć poniższe linki:
https://www.youtube.com/watch?v=3d18qdwpUl8– Stres. Wróg czy przyjaciel? Jak sobie z nim poradzić?
https://www.youtube.com/watch?v=OCm7Xh0yuek – Jak skutecznie przygotować się do egzaminu?
https://www.youtube.com/watch?v=gf9OKC6G2Mc – Jak się uczyć, żeby się nauczyć.
https://www.youtube.com/watch?v=eAWgVcMXMz0m – Jak rozwiązać arkusz egzaminu ósmoklasisty?
Na przykładzie arkusza egzaminu próbnego

Życzymy Wam jak najmniej stresu podczas egzaminu!

Skip to content